Baltijos kelias: 600 kilometrų vienybės

 
DSC_3731 (1) (1)_888.png
 
 

Didžiulis gūsis pasididžiavimo. Neįtikėtinas logistikos kūrinys. Iškalbinga tyla prieš Katedros varpo dūžiui paskelbiant Baltijos kelio pradžią. Iš kalbinamų žinomų žmonių atminties išniro įvairios emocijos, patirtos Baltijos kelyje. Jei kuris ir nestovėjo jame, prisimena, ką veikė tą svarbią dieną prieš 30 metų.

Grupės „G&G Sindikatas“ lyderis Gabrielius Liaudanskas-Svaras su draugais stovėjo maždaug dvyliktame kilometre už Vilniaus, kelyje Panevėžio link. Nesirinko vietos, tiesiog važiavo tol, kol nusprendė, kad stoja ten. „Tuo metu Lietuvos žmonių dvasia buvo tokia stipri, kad užteko tik paskelbti datą ir vietą – visi patys susirinko. Tądien visi, kurie myli Lietuvą, rado savo vietą Baltijos kelyje“, – įsitikinęs Svaras.

„Rugpjūčio 23-ioji Baltijos kelyje – viena gražiausių ir prasmingiausių likimo padovanotų dienų, – ypatingą įvykį prisimena LRT televizijos žurnalistė ir žinių vedėja Eglė Bučelytė. – Lyg šiandien akyse – gausybė automobilių, judančių Ukmergės plento link, kai kurie jau perkaitę ir nebejudantys iš vietos, juos paliekantys žmonės, pėsčiomis skubantys į kalną. Teko nuvažiuoti ne vieną kilometrą pro kelyje jau išsirikiavusius žmones, kai kur – net keliomis eilėmis, o lygiai septintą valandą vakaro susikibti su jais rankomis... Niekada neišdils vien tik šviesūs ir taurūs veidai aplink, gerumo bei vienybės jausmas, tarsi visų gyslomis tekėtų vienas kraujas.“

Jai antrino filmo „Baltijos kelias“ režisierius Audrius Stonys. Tą lemtingą dieną jį Vilniuje pribloškė... tyla. Ištuštėjęs miestas bylojo apie laukimo būseną. „Labiausiai įsiminė minutė tylos prieš suskambant varpui, kuris paskelbė Baltijos kelio pradžią. Kai išgirdom skambant varpus, staiga su kolega Arūnu Mateliu supratome, kad mes vieninteliai, kurie ne grandinėje. Tad akimirkai dviese susikibom – ir vėl lėkėm filmuoti. Suvokėm, kad svarbu ne skaičiai, ne renginio estetika, o tai, kas darosi žmonių viduje, jų akyse – ten tikrasis Baltijos kelias ir įvyko“, – kalbėjo režisierius.

 
 
zmones_34_825.jpg